Serwis i Montaż Domofonów

 

Nowoczesne technologie stają się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich inteligentnych budynków. Dzięki nim życie staje się o wiele bardziej wygodne, a przede wszystkim bezpieczne. Dlatego warto posiadać w swoim domu system domofonowy, dzięki któremu można mieć podgląd na to, co dzieje się przed wejściem do domu oraz aby nawiązać łączność z osobą, chcącą wejść na teren posesji.

 

Podstawowym zadaniem urządzeń domofonowych jest zapewnienie łączności pomiędzy kasetą rozmówną zamontowaną przy wejściu do pomieszczenia lub posesji, a unifonem zamontowanym wewnątrz domu. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie rozmowy, a co jeszcze ważniejsze, sterowanie elementem blokady wejścia (np. elektromagnesem). Oprócz tych podstawowych zadań można rozbudować swój domofon o systemy, podnoszące wygodę i komfort korzystania z wielu dodatkowych funkcji. Dzięki temu można zapewnić sobie łączność wewnętrzną lub łączność z portierem, proste zwalnianie rygla kodem lub kartą magnetyczną, komunikaty głosowe, podgląd video i wiele innych.

 

System domofonowy to urządzenie idealne do komunikowania się ze światem zewnętrznym, otaczającym Państwa tuż za murami domu. Jest on także wizytówką Państwa domu lub firmy, i dlatego tak ważna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale również wygląd i odporność na dewastacje.

 

Dobór odpowiedniego sprzętu gwarantuje jego wieloletnią pracę i rozsądną cenę zastosowanych systemów. Dlatego przy doborze sprzętu do instalacji należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Ułatwi to odpowiedzenie sobie na kilka pytań, obrazujących Państwa prawdziwe potrzeby:

 • Jaką funkcję ma spełniać domofon? Ma tylko ułatwiać otwieranie wejścia, chronić przed niepożądanymi gośćmi, a może zapewniać ochronę przed przestępcami?
 • Jakiego producenta wybrać, aby ewentualny serwis nie był kłopotem?
 • Ile osób będzie korzystać z systemu? (pojemność systemu)
 • Jaką wybrać klawiaturę zewnętrzną? (względy estetyczne, architektoniczne, wytrzymałościowe)
 • Jak powinna być wykonana instalacja? (możliwości ułożenia odpowiedniej ilości żył okablowania lub wykorzystania istniejących)
 • Czy domofon ma posiadać funkcje dodatkowe? (interkom, podgląd video, kontrola dostępu i inne).

 

Rekomendujemy:

 • Przy małych zagrożeniach wystarczającą ochroną techniczną wejścia będzie najprostszy klasyczny domofon analogowy, którego zaletą jest niska cena i mała awaryjność.
 • W przypadku domów wielorodzinnych warto zastosować elektroniczne otwieranie drzwi przez zastosowanie zamka szyfrowego lub czytnika transponderów stosowanych w systemach cyfrowych i analogowo-cyfrowych.
 • Przy instalacjach dużych osiedli doskonale spełniają swoją rolę systemy cyfrowe dające duże możliwości w ich konfiguracji, posiadające dodatkowe funkcje, pozwalające przeprowadzić integrację z innymi systemami ochrony i charakteryzujące się prostotą montażu (prostsza i tańsza instalacja kablowa).

 

Sposób instalowania systemów domofonowych

 

Wszelkie prace instalacyjne wykonujemy według standardów stosowanych dla tego typu instalacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i wiedzy fachowej. W pierwszej kolejności przeprowadzamy montaż instalacji kablowej używając do tego przewód oznaczony symbolem YTDY o grubości 0,5 mm. Jest to nie skręcany w pary drut - 2x0,5mm, 4x0,5mm, 6x0,5mm, 12x0,5mm lub o innych parametrach. W przypadku instalacji w ziemi, wykorzystujemy kabel doziemny typu XTKMXw (XzTKMXw). Jest to kabel parowany z miękkiego drutu miedzianego o średnicy żył 0,5 lub 0,6, żelowany w izolacji i powłoce z polietylenu z dodatkową osłoną przeciw wilgotną (laminowana taśma aluminiowa). Takie zabezpieczenie pozwala układać kable bezpośrednio w ziemi lub w kanałach kablowych.

 

Instalacje układane np. w korytkach kablowych z innymi przewodami np. energetycznymi, telekomunikacyjnymi i itp. wykonujemy za pomocą przewodu ekranowego.

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że bardzo często dochodzi do dewastacji wykonanej instalacji, dlatego wszystkie przewody są zabezpieczone przed tego typu zdarzeniami oraz przed innymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu układamy je w szachtach teletechnicznych, listwach i rurach instalacyjnych lub wkuwamy pod tynk. Wszystkie połączenia wykonujemy w sposób trwały i zapewniający dobrą jakość styku (stosujemy lutowanie i izolowanie koszulkami termokurczliwymi lub wpinanie w kostki łączeniowe).

 

Podczas planowania instalacji bardzo ważne jest, aby przewidzieć większą ilość żył, niż wynika to z potrzeby na dany moment. Dlatego też przed podjęciem prac montażowych każde z osobna zlecenie bardzo dokładnie planujemy i uczulamy naszych Klientów na możliwość późniejszej rozbudowy tworzonej instalacji. Pozwoli to w przyszłości rozbudować ją, np. o dodatkowy przycisk w bramofonie, mini kamerę, czytnik kart, szyfrator lub inne urządzenia. Ze względu na spadki napięć na kablu, dobieramy także odpowiednią grubość żył przewodu łączącego panel rozmówny i zasilacz. Dlatego w prawidłowym działaniu całego systemu bardzo istotna jest odległość pomiędzy panelem rozmównym i zasilaczem, a użytym do tego przewodem. Zalecamy następującą zależność:

 • Odległość panel rozmówny - zasilacz L [m] 50 100 200 300 to
 • Przekrój przewodu S [mm2] 0,5 0,8 1 1,5

 

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie instalacje domofonowe są niskonapięciowe!

 

Prawidłowo zmontowany i uruchomiony zestaw domofonowy umożliwi Państwu:

 • wywołanie unifonu modulowanym sygnałem dźwiękowym poprzez naciśnięcie przycisku w panelu zewnętrznym,
 • rozmowę pomiędzy osobą znajdującą się przed domem - przy panelu zewnętrznym, a osobą znajdującą się w budynku,
 • uruchomienie zaczepu elektromagnetycznego otwierającego drzwi, furtkę itp. - poprzez naciśnięcie przycisku w unifonie.

 

Podczas wykonywania zleceń stosujemy tylko sprawdzone rozwiązania, jak również materiały tylko renomowanych firm. Dzięki temu możemy naszym Klientom zapewnić najwyższą jakość usług oraz bezawaryjne działanie naszych instalacji.

 

Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak pracujemy.

firma: Montazanten Dariusz Kurowski. tel. 22 400 30 30, Dojazd do klienta w Warszawie i okolicach -  zasięg